På tisdagen höll IFK Kungälv ordinarie årsmöte. Flera nya namn valdes på årsmötet in i föreningens styrelse.
– Det känns inspirerande. Nu blir vi en större styrelsen som ger oss bättre kraft och möjlighet att dela upp ansvarsområden på, säger IFK Kungälvs vice ordförande Magnus Carlsson.

Under mötet summerades det gångna året, där IFK Kungälv under året fick kvala för att stanna kvar i elitserien.

De nya namnen som valts in i styrelsens har alla stark koppling till bandyn i IFK Kungälv vilket inte minst syns i flera av deras efternamn.

De nya ledamöterna i styrelsen är: Patrik Ewerstein, Victoria Pregmark, Christer Steinsson och Stefan Strand.

Som nya suppleanter valdes: Inge Johansson och Reine Svensson.

Samtidigt slutar kassören Daniel Hjertstrand efter flera år i styrelsen. Tidigare under våren gick föreningens sekreterare Hans Pettersson tragiskt bort vilket gör påfyllningen av de nya namnen extra viktiga.

IFK Kungälvs styrelsen består numera av: Tony Hjertstrand, ordförande, Magnus Carlsson, vice ordförande, Ove Andersson, ledamot, Anders Abrahamsson, ledamot, Patrik Ewerstien, ledamot, Victoria Pregrmark, ledamot, Christer Steinsson, ledamot. Stefan Strand, ledamot, Haakon Ahlstrand, suppleant, Inga Johansson, suppeleant, och Reine Svensson, suppleant.

– På tisdag nästa vecka ska vi hålla vårt första möte tillsammans. Vi ska då sätta vår arbetsfördelning och dela upp ansvaret för de olika områdena inom föreningen. Det här känns som en stark styrelse som med kraft kan ta sig an framtiden för IFK Kungälv, säger föreningens vice ordförande Magnus Carlsson.

En  längre presentation med bilder styrelsen kommer på ifkkungalv.se nästa vecka.