IFK Kungälvs supporterklubb Skarpa Gubbar har startat en insamling för att hjälpa IFK Kungälv att beviljas elitlicens för säsongen 2016/2017.

Initiativet är till insamlingen är helt taget av Skarpa Gubbar. IFK Kungälv värms av stödet som föreningen just nu får.

– Det här visar vilket starkt stöd det finns för bandyn i Kungälv och hur mycket sporten betyder för bandyfolket på västkusten, säger IFK Kungälvs vice ordförande Magnus Carlsson.

Carlsson berättar att föreningen just nu arbetar för fullt med att få ordning på klubbens ekonomi för att IFK Kungälv ska beviljas elitlicens för kommande säsong.

– Vi sitter just nu dagligen i möten med styrelsen för att klara upp vår situation. Vi för en dialog med några av våra större samarbetspartners och har också kontinuerlig kontakt med våra spelare och ledare om läget. Vår målsättning är att spela i Elitserien nästa säsong och vi arbetar med att utforma en överklagan av Elitnämndens beslut om att inte bevilja IFK Kungälv elitlicens. Supportrarnas engagemang ger oss extra kraft i det arbetet, säger Magnus Carlsson.

Här hittar du Skarpa Gubbars insamling.