IFK Kungälv skriver A-lagskontrakt med de egna produkterna Filip Strand och Anton Rydén. Både Filip och Anton har sedan tidigare vid flertalet tillfällen representerat IFK Kungälvs representationslag och blir nu två spännande spelare att följa till vintern. 

IFK Kungälvs framtida väg är att föreningens A-lag ska byggas av talangfulla spelare från närområdet. Nu har klubben skrivit A-lagskontrakt med just två sådana.

Både Filip Strand och Anton Rydén, båda nyss fyllda 18, har tidigare både tränat och spelat matcher med A-laget och deras framfart på isen har nu gjort att de på riktig får ta steget upp i A-laget.

Filip och Anton spelade redan den gångna säsongen en av klubbens viktigaste matcher i historien i den sista och avgörande kvalmatchen mot Blåsut då ett nytt allsvenskt kontrakt säkrades efter ett nervkittlande drama.

Under huvudtränaren Anders Uhlin och assisterande tränaren Anders Liw får de nu chansen att fortsätta utvecklas och få råd och tips från två profiler med stor rutin av att både vara tränare och spelare på den högsta nivån.

Truppen just nu: 

Spelare:

Victor Lindblom, målvakt, Axel Garstam, målvakt, Daniel Strömqvist, Erik Olsson, Greger Svenn, Mikael Lindberg, Andreas Berggren, Elias Modin, Hampus Kärnman, Anton Rydén, Filip Strand

Ledare: 

Anders Uhlin, huvudtränare, Anders Liw, assisterande tränare, Per Ekholm, lagledare, Tony Josefsson, materialare, skridskotekniker, Johan Rolén, målvaktstränare