Två sista pusselbitarna till ledarstaben är nu på plats.

Ny målvaktstränare efter Johan Rolén, tillika hjälpfystränare blir Niklas Wennström. Vi tackar samtidigt Johan för hans mångåriga engagemang och spel i IFK och önskar välkommen tillbaka när tid finnes.

Niklas kommer ursprungligen från Mölndal men började hjälpa till i IFK:s P18 då sonen valde att fortsätta sin målvaktskarriär i IFK. Niklas kommer också att leda och hjälpa till med fysträningarna tillsammans med Kalle Öberg. Niklas är van vid föreningen och passar mycket väl in i gruppen med sitt utåtriktade sätt och glada humör.

Kalle Öberg är nu också klar för en fortsättning i IFK efter funderande om tiden räcker till mellan IFK och Frölunda Indians där han sysslar med fysträning för juniorerna om webbredaktionen är är rätt underrättad. Han jobbar mycket ihop med legendaren, Pär Edlund.

Utöver ovan så är sedan tidigare, Rose-Marie Berghänel, som är föreningens kanslist, Ulf Berghänel, lagets kock och Annelie Josefsson, allt i allo klara för en fortsättning

Truppen just nu:

Ledare: Anders Uhlin huvudtränare, Anders Liw assisterande, Per Ekholm lagledare , Tony Josefsson material, Kalle Öberg fystränare, Niklas Wennström. målvaktstränare och fystränare. Rose-Marie Berghänel, som är föreningens kanslist, Ulf Berghänel, lagets kock och Annelie Josefsson, allt i allo.

Målvakter: Viktor Lindblom, Axel Garstam

Utespelare: Viktor Uhlin, Andreas Berggren, Joel Emanuelsson, Robert Thelin, Erik Olsson, Daniel Strömquist, Hampus Kärnman, Niklas Holopainen, Christoffer Trysberg, Filip Backner, Andreas Kihlvall, Anton Ysing, Greger Svenn.