Henrik Carlson tar över rollen som ledare för område sport

Det är med stor glädje IFK tar emot beskedet att Henrik Carlson åtar sig rollen som ledare för område sport. Efter att ha funderat ett tag så accepterade Henrik IFKs förfrågan och tar sig nu an rollen. I rollen ingår även att vara medlem i klubbens ledningsgrupp

Henrik har varit i IFK i mer än 25 år och tog klivet upp i A-truppen lagom till säsongen 99-00 och var med till och med säsongen 06-07. En tung hårdskjutande målgörare var hans signum. Därefter har det blivit både spel och tränaruppdrag i Kareby/Kungälv samt Kungälvs Skridskoklubb.

- Otroligt spännande och kompetent medarbetare som även kommer ha rollen assisterande tränare i A-truppen,  säger klubbens projektledare och tränare Anders Uhlin

IFK är glada att ännu en gammal IFK bekant återvänder till klubben för nya uppgifter och hälsar Henrik varmt välkommen i den nya rollen.