Ryggen spökar för Anton Ysing och medger därför inte spel i vinter och han växlar därför över till tränarsysslan för Kungälv Bandy

Anton Ysing har varit en trogen spelare i IFK A under de svåra och tuffa år då föreningen tog omtag och reorganiserade sig efter degraderingen 2016. Nu står IFK inför en ljus framtid men då krånglar Ysings rygg såpass mycket att spel är omöjligt.

Då IFK inför denna säsong slagit ihop Div1, P19 och P17 till en träningsgrupp har IFK sökt efter en tränare utanför föräldrarskapet för att utveckla spelarna än mer. Då Henrik Carlson också tog klivet upp till ledare för område sport samt assisterande tränare till A-laget blev behovet än större.

Varför gå över ån efter vatten heter det ju och när Ysing inte kunde spela gick frågan om han kunde tänka sig en tränarroll i Kungälv Bandy. Efter att ha funderat noga accepterade Anton rollen häromdagen. Till sin hjälp kommer han att ha en av klubbens genom tiderna hårdare backar, Janne Pedersen samt långvariga ledaren Freddie Hansson. Pedersen och Hansson kommer stötta Anton i sysslan genom sin gedigna ledarerfarenhet av ungdomar. Freddie har också varit IFK trogen genom alla dessa år och är en tillgång utöver det vanliga. Både Janne och Freddie har lotsat P17 (spelare födda 04-05) framgångsrikt genom åren. Tyvärr fick inte killarna mäta sina krafter under förra säsongen men nu blir det spel i P19 och Div 1 istället.

- Med Anton får vi en kunnig IFKare som tillsammans med Janne och Freddie kommer att lyfta våra ungdomar, säger nytillsatte ledaren för område sport, Henrik Carlson.

Föreningen önskar Anton lycka till i sin nya roll samt Janne och Freddie för att ni fortsätter.